Dysfunkcje narządów ruchu 4/2013. Diagnostyka i usprawnianie pacjentów z dysfunkcjami narządów ruchu

Redakcja: Marian Majchrzycki, Magdalena Łańczak-Trzaskowska, Ewa Gajewska
Publikacja dostępna w sprzedaży w wersji drukowanej
Rok wydania: 2013
Wydanie: I
Ilość stron: 130
Format: B5
ISBN: 978-83-7597-227-6

Pobierz wersję on-line: 978-83-7597-227-6.pdf

Od Redaktora

Monografia Diagnostyka i usprawnianie pacjentów z dysfunkcjami narządów ruchu obejmuje zestaw recenzowanych prac naukowych z dziedziny fizjoterapii, zawierających wiedzę o teoretycznych i praktycznych metodach usprawniania pacjentów z dysfunkcjami narządów ruchu. Jest zbiorem prac badawczych i poglądowych opracowanych na podstawie aktualnych danych z piśmiennictwa polskiego i światowego z uwzględnieniem zasad EBM (ang. Evidence Based Medicine – Medycyna Oparta na Dowodach Naukowych).
Autorzy przedstawiają metody badania klinicznego pacjentów wykorzystywane w fizjoterapii: neurofizjologiczne (przezczaszkowa stymulacja magnetyczna), neuroobrazowe czy analiza postawy ciała, krzywizn kręgosłupa z wykorzystaniem różnych ankiet, testu Functional Movement Screen (FMS), oraz ocena wydolności mięśni posturalnych testem Mathiasa.
W kolejnych rozdziałach mamy publikacje wyników badań oceniających skuteczność wykorzystywanych w fizjoterapii metod terapeutycznych, takich jak streching, kinesiotaping czy metody wirtualnej rzeczywistości. Zabiegi stosowano w różnych grupach badanych osób, zarówno chorych (z stwardnieniem rozsianym, udarem mózgu, radikulopatią czy dysfunkcją narządu żucia), jak i uprawiających sport (tancerze, kolarze, osoby uprawiające joging czy biegające maratony).
Przeprowadzone badania wskazują jak ważna jest aktywność fizyczna w ogóle oraz zwracają uwagę na stosowanie rozgrzewki i odnowy biologicznej w sporcie amatorskim i zawodowym. Autorzy podkreślają także znaczącą rolę ortopedy i fizjoterapeuty w procesie diagnozy i leczenia uszkodzeń narządu ruchu oraz w analizie postawy ciała człowieka.
Z dużą satysfakcją oddaję w Państwa ręce kolejny numer z serii Monografie Dysfunkcje Narządów Ruchu (poprzednio Dysfunctions of Locomotor System), tym razem zatytułowany Diagnostyka i usprawnianie pacjentów z dysfunkcjami narządów ruchu. Mam nadzieję, że wiadomości zawarte w wolumenie przyczynią się do wzbogacenia wiedzy na temat możliwości wykorzystania badań klinicznych i różnych form terapii w fizjoterapii.

Marian Majchrzycki